Üye Ol üye ol   Üye Girişi üye girişi   Sipariş Takibi sipariş takibi
iktidarsızlık sebepleri
iktidarsizlik-sebepleri
İktidarsızlığın Sebepleri Nelerdir?

İktidarsızlık, ülkemizde on erkekten birinde görülmektedir. İktidarsızlığın birden çok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında psikolojik nedenlerin yattığı sanılmaktaydı. Oysa son yıllarda yapılan çalışmalar göstermektedir ki, sertleşme sorunu daha çok biyolojik kökenlidir.  

Ancak psikolojik faktörlerde iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Bu konuya dair bir örnek verelim;  o gün çok yorgun olduğunuzu düşünün, akşam eve geldiniz ve birde eşinizle kavga ettiniz, üstüne birde rakı içip sigara yaktınız.  Gece bir iki oldu derken tam sızacağınız sırada eşiniz sizinle cinsel ilişkiye girmek istedi. Hadi gelinde şimdi sertleşin. Bu durum hele ki belirli aralıklarla tekrar ediyorsa, hayat rutinleşiyorsa psikolojik sebepli iktidarsızlıklar bu şekilde ortaya çıkabilir. Yani iktidarsızlığın psikolojik nedenleri arasında; stres, aşırı yorgunluk, yoğun iş temposu, karşı cinsi tatmin edememe korkusu, karşı cins beni beğenmez korkusu, çevresel faktörler (çocuk uyandı, kayınpederim wc ye kalktı, üst komşu tıkırdadı… vs), karşı cinsin kendine bakmaması, renksiz geçen bir cinsel yaşam gibi faktörleri sayabiliriz. Tabi psikoloji birazda kişiye özel olduğundan bizlerin bile bilmediği ve genelleyemeyeceğimiz sebepler de kişide iktidarsızlığa yol açabilir.

İktidarsızlığa yol açan sebeplere baktığımızda psikolojik nedenlerden çok biyolojik nedenlerle karşılaşmaktayız. Şimdi bu nedenlere maddeler halinde bakalım:

-Penisi sertleştiren kandır. Eğer damarlarda bir tıkanıklık ya da daralma söz konusuysa, penise kan gitmesi gecikir ve gerektiği kadar kan akışı sağlanamaz. Bu sebeple erkek ya çok zor ereksiyon olur ya da hiç ereksiyon olamaz.

-Penisin sert kalabilmesi için penise gelen kanın geri gitmemesi gerekir. Eğer toplardamarlarda işlevsel olarak bir bozukluk varsa penise gelen kan tutunamaz ve geri gider. 

-Cinsel organın yapısında meydana gelebilecek bozukluklar iktidarsızlığa yol açabilir. Penis süngerimsi bir yapıya sahiptir ve bu süngerimsi yapı adeta kanı emerek kalınlaşır ve sertleşir. Eğer bu yapının herhangi bir aşamasında bir sorun ortaya çıkarsa penis sertleşemez. Bu gibi durumlarda bir ürologa danışılmalıdır.

-Hormon bozukluğu üremeyi direk olarak etkileyen bir faktördür. Hormon bozukluğu erkeklerde, erkeklik hormonunun az çalışması olarak gözlenir. Bu sebeple sperm sayısında azalmalar olur ve cinsel yaşam doğrudan etkilenir.

-Şeker hastalığı olanlar iktidarsızlık problemi ile sıklıkla karşılaşır. Bunun sebebi kullanılan ilaçlardır. Özellikle tansiyon ve kolesterol hapları kişinin cinsel yaşamını etkilemektedir. Bu tip hastalar sertleşme sorunu yaşadıklarını bildirmişlerdir.

-Vücudumuzun her hangi bir yerinde meydana gelebilecek tüm rahatsızlıklarda iktidarsızlığa sebep olabilecek dolaylı nedenler arasındadır. Özellikle beyin işlevleriyle ilgili bozukluklarda, karaciğer ve akciğerde yaşanabilecek rahatsızlıklarda, kalp hastalarında iktidarsızlık gözlenebilir.

iktidarsızlık sebep   iktidarsızlığa sebep   iktidarsızlık sebepleri   iktidarsızlık nedenleri   iktidarsızlık sertleşme sorunları    

Diğer Makaleler

ilginizi çekebilir
Adınız Soyadınız
Numaranız